Jaarlijkse vennootschapsbijdrage onwettig?

Fiscaal advies
6 januari 2016 - Laurens Snauwaert

Jaarlijkse vennootschapsbijdrage onwettig?

Iedere in België gevestigde vennootschap betaalt een jaarlijkse vennootschapsbijdrage van 347,50 EUR of 868,00 EUR aan haar Sociaal Verzekeringsfonds.

De wettigheid van de jaarlijkse vennootschapsbijdrage staat momenteel onder vuur. Het Grondwettelijk Hof oordeelde namelijk dat deze bijdrage onwettig is aangezien het een belasting is en geen sociale bijdrage. De Arbeidsrechtbank van Brussel volgt deze gedachtegang al en heeft bij vonnis de onwettigheid bevestigd. Het RSVZ (Rijksinstituut voor de Sociale Verzekeringen der Zelfstandigen) gaat hier natuurlijk niet mee akkoord en heeft tegen de beslissing reeds beroep aangetekend.

Wanneer de jaarlijkse vennootschapsbijdrage daadwerkelijk onwettig zou verklaard worden, zullen de vennootschappen de ten onrechte betaalde bijdragen kunnen terugvorderen voor een termijn van vijf jaar (Cfr. Wet 30 december 1992). Een belangrijk gegeven hierbij is dat deze termijn kan gestuit worden, d.w.z. dat de termijn van terugbetaling niet verjaart en dat er een nieuwe verjaringstermijn van vijf jaar in voege treedt.
Wij hebben de stuiting van de verjaring reeds afgestemd met een Sociaal Verzekeringsfonds en de verjaring kan gestuit worden door middel van een aangetekende brief uitgaande van de schuldenaar (vennootschap).

Aangezien het hier om een toch wel aanzienlijk bedrag kan gaan, is het raadzaam om de verjaringstermijn dit jaar nog te stuiten door middel van een aangetekende brief.

Wij vestigen tevens uw aandacht op het feit dat in het slechtste geval de kosten van stuiting van de verjaring verloren zijn. In het beste en waarschijnlijke geval, zullen de definitief onverschuldigde jaarbijdragen integraal terugbetaald worden.

terug naar overzicht

Laurens Snauwaert

Vennoot Alaska Brugge
+32 (0)50 38 80 04

Deel deze pagina op:

Gerelateerde artikels

Fiscaal advies
9 oktober 2017 - Serge Mesotten

Kan fiscus de aftrek van een niet-rechtsconforme factuur weigeren?

Het is vereist dat op een factuur alle verplichte btw-vermeldingen staan zoals die zijn opgenomen in artikel 5 van K.B. nr. 1 van het Wetboek Btw. Wat kunnen de gevolgen zijn indien men dit niet doet?

Lees meer
Fiscaal advies
3 oktober 2017 - Laurens Snauwaert

Dienst voor Preventie en Bescherming op het Werk vrijgesteld?

Btw-vrijstelling, enkel indien via een afzonderlijke entiteit binnen de onderneming.

Lees meer
Accountancy, Fiscaal advies
2 oktober 2017 - Dominique Berteloot

Bepaalde kostendelende verenigingen onder vuur

Europese Hof van Justitie heeft zich uitgesproken over de draagwijdte van de btw-vrijstelling.  

Lees meer

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven, dan kan u zich hier inschrijven voor onze nieuwsbrief.